خواننده‌ی روح انگیز

 متن زیر از سایت old Iran گرفته شده است.

بانو روح انگیز(بتول عباسی)ترانه قهر دلبر از بانو روح‌انگیز

یکی از خوانندگانی‌ که صدایی دلنشین ولی نه در وسعت صدای قمر داشت بانو روح انگیز می‌باشد که توسط سپانلو، یکی از شاگردان کلنل وزیری کشف شد و جزء گروه کلنل به حساب می‌آمد. نام اصلی ایشان بتول عباسی بود و بسال ۱۲۸۳هـ ش در شیراز متولد گشته است  و در سال ۱۳۶۳ هـ ش درگذشته است. اوسال‌ها  با کلنل وزیری همکاری کرد  و «روح انگیز »نامی است که کلنل برای او انتخاب کرد. او  از سال ۱۳۱۹ ( سال تاسیس رادیو) با این موسسه همکاری داشت و همراه  با تار مرتضی نی‌داود، پیانوی مرتضی محجوبی و بعدها با گر وه همنوازی سرخوش برنامه‌هایی اجرا کرد. روح انگیز از اولین خوانندگانی است که در قطعه‌های دوصدایی آواز ایرانی که با ابتکار کلنل وزیری ساخته شده شرکت کرد و آثاری از خود به جا نهاد همچنین او از اولین خوانندگانی است که برای کودکان قطعه هایی به یادگار گذاشته است و قطعه «لالایی»، «گنجشک» «تاتایی»، و «مادر» را که ساخته‌ی کلنل وزیری بود در صحنه خوانده است.

روح انگیز از نظر کلنل وزیری خواننده‌ای بس بزرگ بود. در حالی که اگر به روح انگیز نمره‌ی بیست تعلق گیرد٬ نمره‌ی قمر قطعا صد خواهد بود. قمر نه فقط در حد چشمگیری از از روح انگیز برتر بود٬ که بر همه‌ی خوانندگان ایرانی (از زمان خود قمر٬ تا امروز) هم برتری دارد. شاید فقط بتوان طاهرزاده را از این میان استثنا کرد. آن هم با قدری اغماض و تسامح  و الا برخی قمر را حتی از طاهرزاده برتر می‎دانند.
تفاوت قمر و روح انگیز آنقدر اشکار است که حتی شنوندگان معمولی و ناآشنا به رموز و پیچایش های اواز متوسع ایرانی٬آ ن را درک خواهند کرد و قمر را بسی برتر از روح انگیز خواهند دانست.

درباره Habib

متولد سال ۱۳۳۰ رشت استان گیلان- کسب لیسانس از دانشگاه ملی ایران- کوچ به ینگه دنیا سال ۱۳۶۵ و اقامت در کالیفرنیا-چاپ اولین کتاب شعر بنام (الف مثل باران) در سال ۱۳۸۴ در ایران توسط انتشارات شاعر امروز.
این نوشته در در یک صفحه با یک هنرمند ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

نظرتان را ابراز کنید